Terapia integracji sensorycznej

Co to jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna czyli przetwarzanie bodźców sensorycznych to skomplikowany proces, podczas którego układ nerwowy człowieka odbiera informacje z receptorów wszystkich zmysłów (dotyk; układ przedsionkowy odbierający ruch; czucie ciała, czyli propriocepcja; węch; smak; wzrok i słuch), następnie organizuje je i interpretuje tak, aby mogły być wykorzystane w efektywnym, celowym działaniu.

Zaburzenia przetwarzania sensorycznego.

Zaburzenia przetwarzania sensorycznego zwane zaburzeniami integracji sensorycznej to złożona dysfunkcja układu nerwowego, zaburzająca rozwój dzieci i dorosłych. Zakłócenia tego procesu skutkują problemami z koordynacją ruchową, koncentracją i zachowaniem, a w konsekwencji również problemami szkolnymi i trudnościami w życiu społecznym. 

Dysfunkcje najczęściej objawiają się:

  • wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce (nadmierne poszukiwanie lub unikanie wrażeń zmysłowych; np. nadwrażliwość na dotyk czy dźwięk, dziecko nie lubi czesania włosów, obcinania paznokci, unika określonych materiałów, zatyka uszy na dźwięki dochodzące z otoczenia; lub poszukuje mocnych doświadczeń dotykowych – potrzebuje silnego przytulenia itp. )
  • niewłaściwym poziomem koncentracji uwagi (brak umiejętności dłuższego utrzymania uwagi na zadaniu)
  • obniżonym poziomem koordynacji ruchowej (niechęć do rysowania, niezgrabność ruchowa, problemy z samoobsługą, trudności z nauka jazdy na rowerze, itp.)
  • opóźnionym rozwojem mowy (mowa niewyraźna, mały zasób słów)
  • brakiem apetytu
  • nieprawidłowym poziomem aktywności ruchowej (wzmożonym zapotrzebowaniem na ruch lub odwrotnie)
  • trudnościami w zachowaniu (niewłaściwe reakcje emocjonalne: złość, agresja)
  • zaburzeniami w rozwoju odruchów dynamicznych i posturalnych

Cele integracji sensorycznej.

Terapia integracji sensorycznej polega na zabawie ukierunkowanej i prowadzonej przez specjalistę. Jest to szeroka  gama aktywności, ćwiczeń i zabaw proponowanych dziecku, która ma wyzwalać konkretne reakcje sensoryczne, aby wywołać poprawę w organizacji ośrodkowego układu nerwowego. Mogą dotyczyć one: nadpobudliwości, funkcji ruchowych, percepcji wzrokowej, percepcji słuchowej, mowy, komunikacji społecznej, odwagi, kreatywności i wielu innych funkcji.

DROGI RODZICU  jeśli obserwujesz u swojego dziecka powyższe objawy, lub niepokoi Cię jego rozwój zapraszamy do kontaktu i konsultacji, podczas której uzyskasz informację czy obserwowane objawy świadczą o zaburzeniach sensorycznych, wynikają z naturalnego procesu rozwojowego dziecka, czy też potrzebna jest konsultacja innego specjalisty

Chcesz umówić wizytę, masz pytania, potrzebujesz porady – zapraszam do kontaktu.

Terapia Integracji Sensorycznej - Krosno, Jasło, Sanok

Zadzwoń teraz.

661 985 087